szczecin kurs motorowodny na patent

Kurs motorowodny Szczecin

Szczecin od wielu lat inwestuje w infrastrukturę wodną i rozwój turystyki wodnej. W wielu miejscach możesz wynająć motorówkę bez patentu i popłynąć kanałami na szczecińskie Wały Chrobrego. Dla tych, co chcą wynająć nie tylko małą motorówkę, kajak czy rowerek wodny mamy ofertę kursów motorowodnych w Szczecinie Dąbie ze Szkołą żeglarstwa KLIPER na przystani Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

Gdzie w Szczecinie można wynająć motorówkę i gdzie można nią popłynąć?

Zapraszamy do wynajmu łodzi motorowych w Szczecinie. Jezioro Dąbie i okolice oferują liczne, ciekawe miejsca do odwiedzenia. W wielu miejscach wybudowano zakątki wodne gdzie można miło i spokojnie spędzić czas na grillowaniu i odpoczynku. Urocze miejsca to między innymi rzeka Święta, kanał Jacka lub też zatopiony na północy Jeziora Dąbie betonowiec z czasów II wojny światowej.

Znacznie mniej jest do wynajęcia w Szczecinie skuterów wodnych. Jednym z ośrodków wynajmujących jest Klub Sportowy TSUNAMI, który zrzesza pasjonatów żeglarstwa i motorowodniactwa.

Czy żeby wynająć motorówkę trzeba mieć uprawnienia?

Niewielkie jachty motorowe z silnikami mniejszymi niż 10 kW można prowadzić bez uprawnień. Większe łodzie motorowe wymagają patentu motorowodnego, który w Szczecinie najłatwiej zdobyć wybierając kurs na patent sternika motorowodnego w Szczecinie Dąbie. Żeby rozpocząć kurs musisz mieć skończone 14 lat i chęć zdobycia podstawowej wiedzy i umiejętności niezbędnych do samodzielnego prowadzenia łodzi motorowych.

Gdzie w Szczecinie można nauczyć się pływania motorówką?

Kursy motorowodne w Szczecinie odbywają się głównie na Jeziorem Dąbie w Szczecinie. Akwen jest rozległy, oferuje dobre warunki do nauki. Szkolenia prowadzimy najczęściej na nowoczesnym RIBie (czyli pontonie ze sztywnym dnem) wyposażonym w silnik o mocy 150 KM.

Terminy kursów na patent sternika motorowodnego

06-07 kwietnia 2024
13-14 kwietnia 2024
20-21 kwietnia 2024
27-28 kwietnia 2024
12 maja 2024
25-26 maja 2024
8-09 czerwca 2024
15-16 czerwca 2024
29-30 czerwca 2024
06-07 lipca 2024
27-28 lipca 2024
10-11 sierpnia 2024
24-25 sierpnia 2024
7-8 września 2024
28-29 września 2024
05-06 października 2024
19-20 października 2024
09-10 listopada 2024

Czy na Dąbiu można wynająć motorówkę?

Tak, jest dużo łodzi do wyboru od bardzo niedużych niewymagających patentu po duże, nowoczesne łodzie kabinowe z dużymi silnikami. Zdobądź patent sternika motorowodnego w Szczecinie razem z Solent na najlepszym kursie motorowodnym w Szczecinie Dąbie w Zachodniopomorskim. Patent sternika motorowodnego PZMWiNW możesz również zdobyć na naszych kursach motorowodnych w Trzebieży lub Stepnicy czy też Świnoujściu. Wynajmem jachtów motorowych w Szczecinie zajmuje się między innymi Luna-jachting.

Kto wystawia patenty sternika motorowodnego?

Patenty motorowodne wystawia Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Szkolenie motorowodne w Szczecinie w Solent przygotuje Cię do egzaminu na patent motorowodny w Szczecinie Dąbie

Czy trudno jest zaliczyć egzamin na patent sternika motorowodnego?

Żeby zdać egzamin na sternika motorowodnego w Szczecinie trzeba opanować podstawy przedmiotów takich jak:

  • Ratownictwo
  • Meteorologia
  • Przepisy żeglugowe
  • Eksploatacja silników
  • Teoria manewrowania
  • Locja

Jak przebiega egzamin na patent sternika motorowodnego w Szczecinie Dąbie?

Jeśli weźmiesz udział w organizowanym przez nas kursie motorowodnym w Szczecinie Dąbie to egzamin państwowy na patent sternika motorowodnego PZMWiNW nie powinien sprawiać Ci dużych trudności. Musisz jednak nauczyć się najważniejszych zagadnień i zdobyć pewne umiejętności manewrowe. Aby zdać egzamin musisz rozwiązać test złożony z 75 pytań i na co najmniej 65 z nich odpowiedzieć poprawnie.

Żeby zaliczyć praktykę trzeba poprawnie wykonać wybrane manewry, najczęściej takie jak:

  • Podejście do nabrzeża
  • Odejście od nabrzeża
  • Wejście w ślizg
  • Człowiek za burtą

Powinieneś też znać kilka węzłów oraz umieć obsługiwać np. bosak lub pagaj.

Kto przeprowadza egzamin na patent sternika motorowodnego?

Egzaminy przeprowadzają instruktorzy motorowodni PZMWiNW, którzy nie szkolili osób zdających oraz spełniają wymogi rozporządzenia w sprawie przeprowadzania egzaminów na patenty motorowodne co do stażu morskiego a także szkoleniowego.

Jak długo czeka się na wydanie patentu po zdanym egzaminie na sternika motorowodnego?

Po zdanym egzaminie należy złożyć wniosek do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego wraz z oryginałem zaświadczenia o zdanym egzaminie na patent sternika motorowodnego. Procedura wydania patentu zajmuje ok. 30 dni. W sezonie wiosenno-letnim czas wydania patentu może być dłuższy.

Czy patent sternik motorowodny uprawnia do holowania narciarza wodnego?

Do holowania narciarza wodnego w Szczecinie (a nawet w całej Polsce) wymagana jest specjalna licencja do holowania narciarza wodnego. W Szczecinie możesz zdobyć ją z Solent. W tym celu musisz mieć patent sternika motorowodnego lub wyższy czyli motorowodnego sternika morskiego lub kapitana motorowodnego. Te uprawnienia często nie są niezbędne za granicą.

Czy w Solent mogę zdobyć patent międzynarodowy ISSA?

Po zdanym egzaminie na patent sternika motorowodnego w Szczecinie możesz dodatkowo wnioskować o międzynarodowy patent motorowodny ISSA – International Sailing Schools Association. Certyfikat kompetencji ISSA nie daje w Polsce formalnych uprawnień takich jak patent sternika motorowodnego PZMWiNW, ale w ISSA stowarzyszonych jest wiele szkół z całego świata. Organizacja promuje imprezy dla żeglarzy i motorowodniaków, inwestuje w reklamę certyfikatów ISSA, dlatego w wielu miejscach na świecie zdobyła popularność.

Ze względu na stawiane niewygórowane wymagania jest to certyfikat popularny w żegludze amatorskiej i rekreacyjnej. Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia zawodowe, dobrze postrzegana w profesjonalnym jachtingu to warto zainteresować się certyfikatami RYA – Royal Yachting Association. Najczęściej wybieranymi kursami motorowodnymi RYA są RYA Level 2 Powerboat Handling oraz RYA Personal Watercraft Proficiency certificate (RYA PWC). Te uprawnienia możesz jednak zdobyć jedynie z autoryzowaną szkołą RYA Training Centre.