szkolenie na patent sternika motorowodnego poznań

Kurs motorowodny Poznań

Od wielu lat motorówkę z silnikiem o mocy do 10 kW może prowadzić każdy, nawet jeśli nie posiada formalnych uprawnień. Jeśli chcesz pływać dużymi jachtami motorowymi i motorówkami średniej wielkości powinieneś zrobić kurs na patent sternika motorowodnego w Poznaniu. Do kursu może podejść każdy, kto ma skończone 14 lat, zainteresuje się motorowodniactwem i będzie chciał opanować podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia jachtów motorowych.

Gdzie w Poznaniu odbywają się szkolenia motorowodne?

Kursy motorowodne w Poznaniu mają miejsce nad Wartą w Starym Porcie. Jeśli nie koliduje to z imprezami organizowanymi przez miasto Poznań takimi jak międzynarodowe zawody w wioślarstwie lub kajakarstwie to kursy motorowodne Poznań Malta odbywają się na Jeziorze Maltańskim blisko Campingu Malta i restauracji Taj-India. Stary Port najczęściej działa od maja do końca wakacji i zależnie jak długo jest tam stały dozór bosmanów portu.

Terminy szkoleń na patent sternika w Poznaniu

06-07 kwietnia 2024
13-14 kwietnia 2024
20-21 kwietnia 2024
27-28 kwietnia 2024
12 maja 2024
25-26 maja 2024
8-09 czerwca 2024
15-16 czerwca 2024
29-30 czerwca 2024
06-07 lipca 2024
27-28 lipca 2024
10-11 sierpnia 2024
24-25 sierpnia 2024
7-8 września 2024
28-29 września 2024
05-06 października 2024
19-20 października 2024
09-10 listopada 2024

Czy na rzece Warcie w Poznaniu można wynająć motorówkę? Tak, jest trochę mniejszych łodzi do czarteru. Niestety często we wakacje poziom rzeki Warty jest bardzo niski i ciężko jest pływać nawet doświadczonym sternikom motorowodnym. Łatwo można uszkodzić śrubę lub silnik albo też kadłub łodzi motorowej. Dlatego wyprawa na Wielką Pętle Wielkopolski powinna być dobrze zaplanowana. Przyszli sternicy motorowodni powinni wybrać najlepszy kurs motorowodny w Poznaniu w Wielkopolsce na patent sternika motorowodnego PZMWiNW.

Kto wydaje patent sternika motorowodnego?

Patenty motorowodne są wydawane przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego z siedzibą w Warszawie. Razem z Solent zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności by uzyskać patent na sternika motorowodnego w Poznaniu. Czy trudno zdać egzamin na patent sternika motorowodnego? Egzamin nie jest trudny, ale wymaga kilku a czasami kilkunastu godzin nauki podstaw teorii takich jak:

 • Przepisy
 • Locja
 • Meteorologia
 • Budowa jachtów motorowych
 • Ratownictwo
 • Budowa i eksploatacja silników spalinowych
 • Teoria manewrowania jachtem

Kurs motorowodny Poznań pomoże przygotować Ci się do egzaminu państwowego na patent sternika motorowodnego. Kursy motorowodne Kiekrz byłyby możliwe, gdyby nie uchwała Rady Miasta zakazująca pływania jachtami motorowymi, motorówkami i skuterami wodnymi po Jeziorze Kierskim. Aby w Kiekrzu poprowadzić kursy i egzaminy motorowodne potrzebna byłaby zmiana przepisów. Gdzie odbywają się kursy motorowodne w Wielkopolsce? Najpopularniejszym miejscem do uzyskania uprawnień motorowodnych jest Poznań. Możliwe są też kursy motorowodne w Czerwonaku, Swarzędzu oraz Śremie. Na wielu akwenach w Wielkopolsce wprowadzono zakaz uprawiania turystyki wodnej na motorówkach i skuterach wodnych. Warto byłoby lobbować za zmianą przepisów nadmiernie utrudniających rozsądne korzystanie z jachtów motorowych

Jak wygląda egzamin na patent sternika motorowodnego w Poznaniu? Dla uczestników kursu motorowodnego w Poznaniu egzamin państwowy na patent sternika motorowodnego PZMWiNW nie powinien być trudny. Żeby uzyskać ocenę pozytywną musisz zaliczyć test jednokrotnego wyboru złożony z 75 pytań. Możesz popełnić maksymalnie 10 błędów. Żeby uzyskać ocenę pozytywną z praktycznej części egzaminu musisz bezpiecznie wykonać podstawowe manewry takie jak:

 • Wejście w ślizg
 • Manewr „człowiek za burtą”
 • Podejście do nabrzeża
 • Odejście od nabrzeża

Oceniany też jesteś jako członek załogi, który powinien umieć wykonać podstawowe prace bosmańskie przy cumowaniu jachtu czy też umieć obsługiwać np. bosak albo pagaj. Kto przeprowadza egzamin na patenty motorowodne? Egzaminy przeprowadzają instruktorzy motorowodni PZMWiNW, którzy nie są zaangażowani w szkolenie i spełniają wymogi rozporządzenia w sprawie przeprowadzania egzaminów na patenty motorowodne dotyczące aktualnych staży morskich i szkoleniowych.

Jak długo czeka się na patent po zdanym egzaminie?

Po zdanym egzaminie trzeba złożyć wniosek do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego razem z oryginałem zaświadczenia o zdanym egzaminie. Po takim egzaminie na patent motorowodny sternika motorowodnego oczekuje się na ogół około 30 dni. Dokładny czas zależy od tego ile wniosków w danym czasie wpłynie do biura PZMWiNW. W szczycie sezonu czas oczekiwania na patent motorowodny może ulec wydłużeniu. Czy sternik motorowodny może holować narciarza wodnego? W Polsce do holowania narciarza wodnego wymagana jest specjalna licencja do holowania narciarza wodnego. W Poznaniu możesz uzyskać ją razem z Solent. Warunkiem podejścia do egzaminu na licencję do holowania narciarza jest posiadanie co najmniej patentu sternika motorowodnego lub wyższego czyli motorowodnego sternika morskiego lub kapitana motorowodnego. Za granicą często dodatkowa licencja nie jest wymagana. Czy z Solent mogę uzyskać patent międzynarodowy ISSA? Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu państwowego możesz dodatkowo wnioskować o międzynarodowy patent motorowodny ISSA – International Sailing Schools Association. Certyfikat kompetencji ISSA nie jest dokumentem takim jak patent sternika motorowodnego PZMWiNW, ale ISSA zrzesza wiele szkół na całym świecie, organizuje wiele imprez dla żeglarzy i motorowodniaków, sporo inwestuje w marketing i promocje certyfikatów, dzięki czemu w wielu miejscach na świecie zdobyła popularność. Jest to jednak raczej patent popularny w żegludze amatorskiej i rekreacyjnej. Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia cenione w profesjonalnym jachtingu to warto zainteresować się certyfikatami RYA – Royal Yachting Association, wśród których najpopularniejszymi certyfikatami motorowodnymi są RYA Level 2 Powerboat Handling oraz RYA Personal Watercraft Proficiency certificate (RYA PWC). Takie certyfikaty możesz jednak zdobyć jedynie z autoryzowaną szkołą RYA Training Centre.