Rejsy morskie Bałtyk

REJSY MORSKIE PO MORZU BAŁTYCKIM

Nasze rodzime Morze Bałtyckie oferuje wiele ciekawych miejsc do których możesz popłynąć. Porty Bornholmu lub Skandynawii to urokliwe miejsca, gdzie po dopłynięciu do celu możesz odpocząć w miejscowych saunach.

Są możliwe zarówno morskie rejsy szkoleniowe na pokładzie komfortowych jachtów jak i szkoleniowe nawigacyjne czy też w formie kursów rejsów na jachtowego sternika morskiego z zawinięciem do portów Zalewu Szczecińskiego i południowo zachodniego Bałtyku, a także wypłynięciem na wody otwarte Morza Bałtyckiego.

Gdzie można popłynąć na rejs morski?

REJSY NA BORNHOLM

Bornholm to wyjątkowe miejsce ze specyficznym mikroklimatem, gdzie występują obok siebie strome klify, skały i urokliwe plaże. Jest tam wiele tras rowerowych, lasy i pola glofowe. Odbudowywana jest twierdza Hammershus – ruiny średniowiecznego zamku, jedno z największych w Danii skupisk tajemniczych menhirów – składających się z 51 ogromnych kamieni kultowych, z których najwyższe mają ponad 2 m wysokości. Stamtąd jest już blisko do szkierów Szwedzkich, ale wcześniej warto odwiedzić Christianso i Frederikso, a także inne porty Bornholmu, z których największe to Ronne i Nexo. Jest tam wiele tradycyjnych przystani rybackich, oraz tradycyjnych piwiarni oraz miejsc gdzie można zobaczyć tradycyjną kulturę wyspy i wyroby rzemieślnicze.

Dobre wyposażenie naszych jachtów w przyrządy nawigacyjne i pomoce dydaktyczne potwierdza Karta Bezpieczeństwa wydana przez Urząd Morski. Szczególnie na rejsach szkoleniowych pracujemy z morskimi mapami papierowymi, spisami świateł i księgami locji.

Jakie miejsca można odwiedzić w trakcie rejsu po Bałtyku?

Najciekawsze są stare porty średniowiecznej Hanzy, takie jak choćby Stralsund, Lubeka czy Visby. W pobliżu tego ostatniego znajduje się rezerwat pingwinowatych na wysepce Stora Karlso.

Visby to miasto wzniesione wśród monumentalnych wapiennych skał klifowego wybrzeża. Jest to perła Bałtyku, niegdyś będąca twierdzą piratów, którzy kiedyś rabowali również na Bałtyku. Wybrukowane wąskie uliczki wiodą śladami historii, pośród ruin i zabytków.

Zamki, katedry, mury obronne na samotnej wyspie otoczonej wodami Morza Bałtyckiego są miejscem do którego warto zaplanować rejs morski po Bałtyku.

STORA KARLSO

Rezerwat ptaków pingwinowatych w małym archipelagu wysp Stora oraz Lila Karlso to ornitologiczna ciekawostka dla miłośników przyrody. Warto wybrać się tam i uwzględnić to miejsce planując rejs morski po Morzu Bałtyckim. Wyspy znajdują się na środkowym Bałtyku, blisko Gotlandii. Mogą być też zagrożeniem dla nierozważnych nawigatorów, dlatego warto zaplanować rejs morski zarówno używając nowoczesnej technologii jak choćby Navionics, aplikacji w telefonie lub na tablecie, ale też korzystać z tradycyjnych morskich map papierowych – navigation charts.

SZKIERY SZWECJI i ALANDY

Dla tych co chcą popłynąć w dłuższy rejs morski po Morzu Bałtyckim polecamy szkiery Sztokholmu i Alandy. Wymianę załogi można zrobić samolotem i polecieć do Sztokholmu lub popłynąć promem do Nynashamn. Płynąc na rejs morski do Sztokholmu będziecie mieli możliwość zobaczyć w muzeum liniowiec Vasa – dawny, ogromny żaglowiec – okręt wojenny, który wywrócił się i zatonął z powodu błędów konstrukcyjnych a następnie został podniesiony i obecnie można go podziwiać w sztokholmskim muzeum.

Wyspy Alandzkie i szwedzkie szkiery zapewniają klimatyczne mariny i kotwicowiska pośród skał i dzikiej przyrody. To niezwykłe miejsce, które wymaga jednak zachowania dużej czujności i sprawnej nawigacji prowadzonej przez kapitanów jachtowych, jachtowych sterników morskich i żeglarzy.

REJSY MORSKIE PO ZATOCE GDAŃSKIEJ

Rejs morskie po Zatoce Gdańskiej to ciekawa alternatywa dla tych morskich żeglarzy, którzy chcą popłynąć na rejs morski po Morzu Bałtyckim. Taki rejs nie generuje wysokich kosztów ze względu na tani i łatwy dojazd do polskich portów otwartego morza. Półwysep Helski stanowi skuteczną osłonę przed jesiennym sztormowym wiatrem i rozbudowaną bałtycką falą. Kiedyś służył w dużym stopniu do celów wojskowych i w czasie II wojny światowej był dzielnie broniony przez polskich żołnierzy i marynarzy.

Zatoka Gdańska to dobry akwen także dla początkujących żeglarzy. W rejs po Zatoce Gdańskiej można zabrać nawet początkujących żeglarzy a w przypadku gorszej pogody spędzić czas w żeglarskich tawernach, szczególnie na Helu u Kapitana Morgana.

REJS STAŻOWO – SZKOLENIOWY PO ZALEWIE SZCZECIŃSKIM I ZATOCE POMORSKIEJ

Pełnomorski rejs stażowo szkoleniowy rozpoczynający się na Zalewie Szczecińskim i prowadzący na wody otwarte Morza Bałtyckiego. Możliwe destynacje to zarówno pobliskie wybrzeże polskie, gdzie możliwe są rejsy morskie do Świnoujścia, Dziwnowa czy też Kołobrzegu albo Darłowa. Możemy też popłynąć do portów niemieckich takich jak Sassnitz, Lome czy Glowe albo Kroslin. Dla tych co chcą przeżyć prawdziwą morską przygodę polecamy porty Bornholm, Gotland czy też szkiery Sztokholmu, Alandy a nawet Zatokę Fińską i Botnicką. Znacznie bliżej możesz popłynąć na rejs morski do Kopenhagi lub kawałem dalej do zamku Hamleta w Helsigor.

Rejs szkoleniowy po Bałtyku trwa najczęściej tydzień, z czego początek to przygoda w bałtyckich portach, żegluga z podziałem na wachty, nauka prowadzenia nawigacji zliczeniowej i terrestrycznej a także obsługa pokładowej elektroniki VHF z DSC, GPS czy AIS pod okiem doświadczonego kapitana instruktora.

Rejs morski na Bałtyku wymaga od uczestników właściwego przygotowania oraz świadomości możliwości wystąpienia choroby morskiej. Bałtyk to nie Adriatyk. Różnica jest spora jeśli chodzi o przygotowanie i nie jest to rejs morski w Chorwacji. Konieczność pełnienia wacht morskich za dnia i w nocy.

Dobrze zabrać ze sobą:

  • śpiwór
  • sztormiak
  • kalosze
  • trochę ciepłych ubrań
  • czapkę
  • rękawiczki

Mimo to na Bałtyku nie zawsze jest zimno i zła pogada – po prostu trzeba być na wszystko przygotowanym, w tym na trudne warunki nawigacyjne takie jak np. mgła. Większości bałtyckich sztormów można uniknąć prawidłowo planując rejs i regularnie sprawdzając prognozę pogody. W trakcie rejsu po Morzu Bałtyckim często występuje też dobra pogoda. Nawet w listopadzie zdarza się sporo słonecznych dni z temperaturą kilkanaście stopni i idealnym wiatrem do żeglowania 4-5 w skali Beauforta.

Zapisz się już dziś na rejs morski po Bałtyku.